Irina Begu, victorie importantă la Indian Wells! Iată cu cine joacă în turul doi!

Irina Begu a reuşit joi dimineaţă, să se califice în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul turneului de tenis de la Indian Wells, competiţie dotată cu premii în valoare de 7,972,535 dolari.

Inrina Begu a început catastrofal meciul cu Aleksandra Krunic, dar a încheiat în stil mare, după o oră şi 45 de minute de joc. În primul set, românca a jucat foarte slab, serviciul nu i-a funcţionat deloc, iar dublele greşeli au curs pe bandă rulantă. Astfel că Begu a pierdut primul set cu 3-6.

În setul doi, Begu şi-a revenit şi a câştigat cu 6-4. Ca în setul decisiv să defileze până la scorul de 5-0 când şi-a pierdut serviciul. A fost însă singurul game câştigat de adversară care a încheiat meciul cu dublă greşeală, scor 6-1 pentru Begu.

Irina Begu va primi 35 puncte WTA şi un cec în valoare de 25,465 dolari pentru accederea în turul doi la Indian Wells unde va juca cu Karolina Pliskova.

Begu este calificată şi în primul tur la dublu feminin unde face echipă cu Simona Halep.

Pe tabloul de simplu feminin se mai află Simona Halep, Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu.