Irina Begu, victorie dramatică la Australian Open contra Ekaterinei Makarova

Irina Begu a reușit o victorie cu adevărat dramatică, luni, în primul tur la Australian Open. Românca a învins-o pe Ekaterina Makarova.

Irina Begu a revenit fantastic în meci după ce pierduse primul set cu 3-6, iar în setul doi era condusă cu 4-0.

A câștigat 7 game-uri consecutive pentru 6-4 și 1-0 cu break în decisiv.

După o pauză de vestiar, rusoaica a început să-și revină, iar ultimul act a fost plin de dramatism. Begu a făcut rapid break, însă Makarova a revenit neașteptat.

S-a desprins la 5-2 înainte să înceapă ploaia la Melbourne. De la cabine, Irina Begu a jucat impecabil și a obținut o victorie cu 8-6 în decisiv.

Din păcate, Monica Niculescu a pierdut în minimum de seturi în fața nemțoaicei Mona Barthel, scor 4-6, 5-7. Niculescu a pierdut de fiecare dată când trebuia să rămână în set, la 4-5, respectiv 5-6.