Irina Begu, victorie dramatică în turul doi la turneul de la Charleston

Irina Camelia Begu a obținut marți seară, o victorie dramatică în turul doi la turneul pe zgură de la Charleston, Volvo Car Open, dotat cu premii în valoare totală de 776,000 dolari.

După ce în meciul din prima rundă a defilat cu Cagla Buyukakcay, învingând-o în două seturi cu 6-0, 6-0, Irina Begu a avut un meci criminal de greu în turul doi cu Kristina Kucova.

Românca, cap de serie numărul zece la turneul american, a pierdut primul set cu 4-6, a reușit să se impună cu 6-2 în setul doi și să împingă partida în setul decisiv, unde a izbutit o victorie dramatică, la limită, în tie-break cu 8-6.

Begu și-a adjudecat astfel partida în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 7-6(8-6), după două ore și 29 de minute de joc cu Kristina Kucova.

În optimi de finală Irina Begu va juca cu australianca Samantha Stosur.

Calificarea în optimi la turneul WTA Volvo Car Open îi asigură româncei un cec în valoare de 9.254 dolari și 55 puncte WTA.