Irina Begu, umilită în optimi la Acapulco de o jucătoare no name, aflată pe locul 82 mondial!

Irina Begu a încasat joi dimineaţă, o înfrângere usturătoare în optimi de finală la turneul WTA de la Acapulco de la Veronica Cepede, jucătoare aflată pe locul 82 mondial.

Irina Begu, favorită numărul 5 la turneul de tenis de la Acapulco, a fost eliminată în mod ruşinos de o jucătoare no name.

Românca a jucat execrabil de prost. A făcut grşeli neforţate pe bandă rulantă şi pleacă acasă încă din optimi de finală.

După ce a pierdut primul set în tie-break, scor 6-7(3-7), românca nu a mai jucat nimic în setul doi pe care la pierdut cu 1-6.

Astfel că Cepede bifează cea mai importantă victorie din carieră, înfrângerea unei jucătoare aflate pe locul 36 mondial.

Calificarea în optimi la Acapulco îi asigură româncei un cec în valoare de 3400 de dolari şi 30 puncte WTA.