Irina Begu s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala BRD Bucharest Open 2017

Irina Begu s-a calificat sâmbătă, pentru prima dată în istorie în finala de simplu feminin la turneul BRD Bucharest Open 2017, găzduit de Arenele BNR din Capitală.

Irina Begu, a şaptea favorită a competiţiei de la Bucureşti, a reuşit să o elimine în semifinale pe iberica Carla Suarez Navarro, favorită numărul doi a competiţiei.

Begu s-a impus în două seturi, scor 7-5, 7-5, după două ore şi 7 minute de joc. În setul doi, Begu a condus cu 2-1, 3-1, 5-2, 5-3 şi 5-4, dar a fost egalată la 5-5. Apoi, românca a reuşit să-ţi facă serviciul, iar la 6-5, a ratat trei mingi de meci. Abia cu cea de-a patra minge, Begu a închis meciul şi s-a calificat în finala de la Bucureşti.

În ultimul act, Begu va putea juca cu românca Ana Bogdan, dacă aceasta o elimină azi, în semifinale pe Julia Goerges.

Pentru accederea în finală, Irina Begu şi-a asigurat un cec în valoare de 21.400 de dolari şi 180 puncte WTA. Dacă duminică va câştiga finala, Begu va primi 43,000 de euro şi 280 puncte WTA.