Irina Begu, învinsă categoric de Maria Sharapova în turul doi la Madrid

Irina Begu a fost eliminată luni, în turul doi la Madrid, de către rusoaica Maria Sharapova care duminică a trimis-o acasă în primul tur pe românca Mihaela Buzărnescu.

Maria Sharapova se pare că este în formă bună la turneul de la Madrid. Deşi a început cu break partida cu Sharapova şi a condus cu 2-0, Begu a peirdut primul set cu 5-7, după ce a ratat o minge de tie-break pe propriul serviciu.

Begu a început cu break şi setul doi, după care nu a mai reuşit să-şi facă măcar odată serviciul în set. Astfel că rusoaica s-a impus rapid în două seturi, scor 7-5, 6-1, în faţa româncei Irina Begu, după doar o oră şi 32 de minute de joc. Sharapova va juca în optimi cu învingătoarea partidei disputate de Kristina Mladenovic cu Shuai Zhang.

Pentru accederea în turul doi, Begu are asigurat un cec în valoare de 36.775 euro şi 65 puncte WTA.

Irina Begu va juca azi de la ora 18.00, la dublu feminin alături de Simona Halep, contra perechii formate din Kveta Peschke şi Nicole Melichar.

În turul doi la simplu se mai află doar Simona Halep şi Sorana Cîrstea.