Irina Begu, înfrângere dramatică în turul doi la Roma

Irina Begu a pierdut în mod dramatic, meciul din turul doi de la Roma, disputat cu Angelique Kerber. Românca a ratat mingi improtante în setul decisiv, care au costat-o scump.

Irina Begu a fost eliminată, miercuri, în turul doi la turneul de la Roma de către Angelique Kerber.

Românca a câştigat primul set cu 6-3, după care le-a cedat pe următoarele două cu 7-5, 7-5. În setul trei, la 4-3, Begu a ratat o minge de break care ar fi adus-o în postura de a servi pentru meci.

După ce a reuşit egalarea scorului la 5-5, Begu şi-a pierdut din nou serviciul iar apoi nemţoaica şi-a făcut serviciul şi şi-a adjudecat victoria după două ore 38 de minute de joc.

Accederea în turul doi îi asigură româncei un cec în valoare de 14,840 euro şi 60 de puncte WTA.

La turneul de la Roma, în proba de simplu feminin a mai rămas doar românca Simona Halep, care joi va juca în optimi cu Madison Keys.