Irina Begu, eşec lamentabil în Fed Cup, în faţa unei jucătoare modeste

Debut catastrofal pentru România în barajul de accedere în Grupa Principală a Fed Cup. Irina Begu a luat bătaie de la o jucătoare modestă, în vârstă de doar 18 ani, care se află abia pe locul 260 în lume.

România nu a început deloc bine barajul cu Canada din Fed Cup.

Irina Begu, locul 33 mondial, nu a fost în stare să o învingă pe canadianca Francoise Abanda, în vârstă de 18 ani.

Românca a câştigat primul set cu 6-3, dar a pierdut în setul doi cu 5-7 şi cu 4-6 în setul trei. În setul decisiv, românca şi-a pierdut prima dată serviciul la scorul de 4-3, după care a făcut re-break, ca mai apoi să-şi piardă din nou serviciul.

Begu a acuzat o accidentare în partidă, motiv pentru care, jocul ei a avut de suferit şi după două ore şi 41 de minute, românca a pierdut partida.

Tot azi, se va disputa şi cel de-al doilea meci de simplu feminin, dintre Alexandra Dulgheru şi Eugenie Bouchard.

Duminică vor avea loc partidele:

Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) – Irina-Camelia Begu (locul 33 WTA)

Francoise Abanda (locul 260) – Alexandra Dulgheru (locul 69)

Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann – Andreea Mitu/Raluca Olaru

Învingătoarea va evolua în 2016 în cea mai înaltă divizie a competiţiei, iar învinsa va juca în Grupa Mondială II.

Fără Halep în echipă, care a preferat să nu joace pentru România, echipa noastră are mari şanse să piardă confruntarea cu Canada.