Irina Begu, calificare fabuloasă în optimi de finală la turneul de la Charleston

Irina Camelia Begu s-a calificat miercuri seară, în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Charleston, competiţie dotată cu premii totale de 800,000 de dolari.

Irina Begu a eliminat-o în turul doi pe Claire Liu, în două seturi, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 30 de minute de joc.

Românca a început bine primul set, reuşind să conducă cu 5-1. A fost cât pe ce să fie egalată la 5-5, întrucât la 5-4, Begu i-a oferit adversarei două mingi de un nou break. Begu s-a mobilizat şi a câştigat setul cu 6-4. În setul doi, românca a fost mai concentrată şi s-a impus mult mai lejer.

În optimi de finală, Irina Begu va juca cu rusoaica Daria Kasatkina cea care a aeliminat-o anul trecut în sferturi. Pentru accederea în turul trei la Charleston, Begu are asigurat un cec în valoare de 9,568 dolari şi 55 de puncte WTA.

În turul doi la Charleston se mai află şi românca Mihaela Buzărnescu. Astă seară va juca cu italianca Sara Errani.