Irina Begu s-a calificat miercuri, cu mare dificultate, în turul doi al turneului de simplu de la Budapesta. Românca s-a chinuit mai bine de două ore cu nemţoaica Mona Barthel.

Irina Begu a avut de furcă cu nemţoaica, în primul tur la Budapesta. Românca a peirdut primul set cu 3-6, l-a câştigat pe al doilea cu 6-4 şi a împins soarta calificării în turul doi, în setul decisiv.

După ce şi-a făcut cu mare dificultate serviciul la 2-2, anulându-i adversarei trei mingi d ebreak, Begu s-a eliberat de presiune şi a reuşit să se impună cu 6-2.

Românca şi-a adjudecat victoria după două ore şi 7 minute de joc. În turul doi, Irina Begu va juca cu Evgeniya Rodina.

Accederea în turul doi la simplu îi asigură româncei 3400 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Tot azi, în turul doi la simplu, la Budapesta, va juca Sorana Cîrstea cu Aleksandra Krunic.

Begu ţi Cîrstea sunt pe aceeaşi parte de tablou şi se pot întâlni doar în semifinale la Budapesta.