Irina Begu s-a calificat sâmbătă dimineață, în prima finală WTA pe 2015. Românca a defilat în semifinala cu belgianca și s-a calificat în finala de la Seoul.

Irina Begu, principală favorită la turneul de tenis de la Seoul, a obținut o victorie zdrobitoare în semifinale, contra belgiencei Alison van Uytvanck.

Irina Begu a defilat în primul set al semifinalei cu belgianca. Românca a câștigat setul cu 6-0 după doar 25 de minute de joc.

În setul doi, după ce a debutat cu break, la 2-0, românca a ratat două noi mingi de break prin care se putea distanța la 3-0.

Însă Begu și-a adjudecat și setul doi, cu scorul de 6-0 și merge în finala de la Seoul, prima finală WTA din 2015 pentru româncă.

Irina Begu și-a adjudecat victoria în fața belgiencei cu scorul de 6-0, 6-2, după o oră și 11 minute de joc.

Begu și-a luat astfel revanșa în fața belgiencei după eliminarea din 2014 din sferturi de finală de la Florianopolis.

Calificarea în finală îi asigură lui Begu 180 de puncte WTA și un cec în valoare de 55.435 de dolari.

Iar dacă va câștiga partida cu Aliaksandra Sasnovich din finală, va pleca acasă cu un cec în valoare de 111.389 dolari și cu 280 de puncte WTA.