Irina Begu și-a încheiat vineri, participarea în proba de simplu feminin de la Wimbledon. Românca a fost eliminată vineri, în turul trei la simplu feminin la Wimbledon, de rusoaica Maria Sharapova, locul patru mondial.

Irina Begu s-a oprit în turul trei la simplu la turneul de tenis pe iarbă de la Wimbledon. Rusoaica Maria Sharapova a învins-o pe româncă, în două seturi, scor 6-4, 6-3, după o oră și 23 de minute de joc.

Irina Begu a început cu break partida cu rusoaica, după care a ratat două mingi de game pe propriul serviciul prin care putea conduce cu 2-0. Rusoaica a făcut re-break, a egalat scorul la 1-1, iar la 5-4 a închis setul pe serviciul româncei.

În setul doi, Begu a fost condusă cu 5-0, însă românca a reușit să câștige trei game-uri consecutive, iar la 5-3 a condus cu 30-15 și a fost cât pe ce să facă un nou re-break.

Irina Begu este calificată și în turul doi la dublu feminin unde face pereche cu Lara Arruabarrena.

În competiția de simplu feminin de la Wimbledon a mai rămas doar Monica Niculescu care va juca în această fază a competiției cu Kristyna Pliskova.

Pentru accederea în turul trei la simplu feminin, Irina Begu va primi 77.000 de lire sterline și 130 puncte WTA.