Irina Begu a cucerit în premieră turneul de tenis BRD Bucharest Open 2017

Irina Begu a cucertit duminică, pentru prima dată în carieră, turneul de tenis BRD Bucharest Open 2017. Românca a învins-o în două seturi, pe germanca Julia Goerges.

Irina Begu, favorită numărul 7 la turneul de la Bucureşti, a învins-o pe nemţoaică, în două seturi, scor 6-3, 7-5.

După un prim set câştigat autoritar de Begu, în setul doi, românca şi-a pierdut serviciul la scorul de 2-2, dar a reuşit să facă re-break şi să egaleze scorul la 4-4.

Irina Begu și Julia Goerges se mai întâlniseră până acum de două ori, de fiecare dată pe hard. Scorul era 1-1, românca impunându-se la Seul, în 2013, iar jucătoarea germană la Sydney, în 2014.

Begu devine astfel a doua jucătoare română care ridică trofeul turneului de la Arenele BNR, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după Simona Halep, învingătoare în 2014 și 2016.

Acesta este al patrulea turneu WTA din cariera jucătoarei în vârstă de 26 de ani, după succesele înregistrate în 2012 (Tașkent), 2015 (Seul) și 2016 (Florianopolis)

În urma victoriei, Irina Camelia Begu va primi 43.000 de dolari și 280 de puncte.

Aflată în prezent pe poziția a 58-a WTA, de luni, Irina Begu va urca în urma victoriei de la București, pe locul 38 mondial.