Ioana Stănciulescu, aur la sol la Campionatul European de Gimnastică de la Glasgow

Cea mai bună gimnastă din Europa la sol este din România. Ioana Stănciulescu s-a impus duminică, în concursul junioarelor de la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică de la Glasgow.

Viitorul gimnasticii româneşti sună promiţător. Ioana Stănciulescu, în vârstă de 14 ani, a fost cea mai bună din cele opt finaliste de la sol. Românca a evoluat pe melodia principală din filmul “Frumoasa și Bestia” și a fost notată cu 13,433. România păstrează astfel aurul la sol, după ce în 2014 se impuse Denisa Golgotă.

Italianca Giorgia Villa a câştigat argintul cu un total de 13,333 iar bronzul a fost cucerit de britanica Amelie Morgan, 12,900.

Antonia Duță a obținut 12,900 în finala de la sol și s-a clasat pe poziția a patra.

Silviana Sfiringu a ocupat locul șase la bârnă și cinci la sărituri.

În finala pe echipe la junioare, România a ocupat poziția a patra în cel pe echipe. Din păcate, senioarele au ratat pentru prima dată în istorie, calificarea în finală.

Lotul de junioare se pregătește alături de senioare din 2016 sub coordonarea lui Nicolae Forminte și cu același colectiv tehnic.