Horia Tecău, victorie uriaşă la US Open 2017. S-a calificat în premieră în finala de dublu masculin!

Horia Tecău s-a calificat pentru prima dată în carieră, în finala de dublu masculin de la US Open, alături de olandezul Jean Julien Rojer. Perechea româno-olandeză a eliminat pe principalii favoriţi ai turneului de dublu.

Horia Tecău şi Jean Julien Rojer s-au impus în semifinale, în faţa perechii formate din Henri Kontinen şi John Peers.

Românul şi o0landezul au pierdut primul set cu 1-6, dar şi-au revenit în setul doi unde s-au impus în tie-break, scor 7-6(7-5).

Apoi, Tecău şi Rojer au început setul decisiv cu break, iar la 3-1 au ratat două mingi de un nou break.

Rojer şi-a pierdut mai apoi serviciul şi principalii favoriţi au egalat scorul la 3-3. Tecău şi Rojer au reuşit însă să facă break la 5-5, iar românul a închis setul şi meciul pe propriul serviciu cu un as.

Este prima finală de dublu jucată de cei doi la US Open. În ultimul act vor juca cu câştigătorii semifinalei disputate de Feliciano Lopez/Marc Lopez cu Bob Bryan/Mike Bryan.

Calificarea în finala de dublu masculin le asigură lui Tecău şi Rojer un cec în valoare de 340.000 de dolari şi câte 1200 puncte ATP. Dacă sâmbătă câştigă finala, primesc 2000 de puncte ATP fiecare şi vor împărţi cecul de 675.000 de dolari.