Horia Tecău și Simona Halep s-au calificat în sferturi la dublu mixt la US Open

Simona Halep și Horia Tecău merg strună și în proba de dublu mixt de la US Open 2015, unde fac în premieră pereche. Românii s-au calificat duminică noapte, în premieră în carieră în sferturi de finală.

Simona Halep și Horia Tecău s-au impus duminică seară, în optimi, în fața perechii formate din Nenad Zimonjic și Julia Goerges, favoriți numărul opt ai probei de dublu mixt de la US Open.

Românii au câștigat rapid primul set, cu scorul de 6-2, după doar 22 de minute de joc.

Românii au jucat degajat și cu zâmbetul pe buze și în setul doi, când la scorul de 4-4 au ratat trei mingi de break.

Nenad Zimonjic a servit impecabil și a salvat trei mingi de break. Însă, partenera lui, Julia Goerges, nu a mai reușit același lucru și la 5-5 și-a pierdut serviciul.

Simona Halep a urmat la serviciu și după ce a ratat prima minge de meci, a fructificat-o pe cea de-a doua și s-a calificat alături de Horia Tecău, în sferturi la dublu mixt.

Unde, românii vor juca cu legendarii Martina Hingis și Leander Paes, favoriți numărul patru la US Open 2015.

Calificarea în premieră în sferturi ls dublu mixt, le asigură românilor un cec în valoare de 15,000 de dolari.

Simona Halep este calificată și în optimi de finală la simplu feminin unde va juca cu Sabine Lisicki. Iar Horia Tecău și Jean Julien Rojer sunt calificat în optimi de finală la dublu masculin la US Open 2015.