Horia Tecău și Jean Julien Rojer, în sferturi de finală la Rogers Cup 2015

Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat joi seară, în sferturi de finală la dublu la turneul ATP Masters 1000 de puncte de la Montreal.

Horia Tecău și Jean Julien Rojer, favoriții numărul trei la Montreal, au revenit cu victorie în circuitul ATP la o lună după ce au câștigat turneul de tenis de la Wimbledon.

Românul și olandezul s-au impus joi noapte, în turul doi, în două seturi, în fața perechii formate din Fabio Fognini și Tommy Robredo.

Tecău și Rojer au câștigat partida în minim de seturi, scor 7-6(7-4), 6-3, după o oră și 15 minute de joc.

În sferturi de finală, perechea româno-olandeză va juca cu Alexander Peya și Bruno Soares.

Calificarea în sferturi la Montreal le asigură lui Tecău și Rojer un cec în valoare de 26.750 de dolari și câte 180 puncte ATP.

Din păcate, Florin Mergea și Rohan Bopanna au fost eliminați în turul doi de sârbii Novak Djokovic și Janko Tipsarevic, scor 3-6, 7-5, 3-10.