Horia Tecău, calificat în semifinale la dublu la turneul ATP Masters de la Cincinnati

După patru luni de pauză, Horia Tecău bifează o calificare în semifinale la dublu la turneul ATP Masters de la Cincinnati, alături de olandezul Jean Julien Rojer.

Horia Tecău şi Jean Julien Rojer, capi de serie numărul 6, s-au impus sâmbătă, în sferturi de finală, în faţa perechii formate din ibericii Feliciano Lopez şi Marc Lopez.

Perechea româno-olandeză s-a impus în două seturi, scor 6-3, 7-5, după o oră şi 22 de minute de joc.

În semifinale, Teăcu şi Rojer vor juca contra perechii formate din Jamie Murray şi Bruno Soares. Partida este programată la ora 00,40, ora României.

Pentru accederea în semifinale, românul şi olandezul şi-au asigurat un cec în valoare de 82,770 dolari şi câte 360 puncte ATP.