Halep, în pericol să fie eliminată de la US Open încă din primul tur!

Simona Halep a început cu stângul primul meci de la US Open. Românca a jucat foarte slab în primul set pe care l-a pierdut în mod inexplicabil în faţa jucătoarei Kaia Kanepi.

Simona Halep a pierdut primul set al meciului cu estonianca Kaia Kanepi, locul 44 mondial, după doar 38 de minute de joc, cu 2-6.

Din păcatee, românca nu a început bine nici setul doi, întrucât şi-a pierdut serviciul în debut iar la acest scor, de nervi a dat cu racheta de asfalt şi a rupt-o. Pentru gestul său nervos, Halep a primit avertisment din partea arbitrului de scaun. Kanepi şi-a făcut serviciul şi a preluat conducerea în  setul doi cu 2-0.

Românca nu joacă la potenţialul său şi nu găseşte antitdot la jocul extrem de solid al estoniencei.

În 2017, Halep a fost eliminată în primul tur la US Open de către Maria Sharapova.