Ghinion curat pentru Halep la Cincinnati. Partida, orpită de ploaie când românca era aproape de victorie

Simona Halep are ghinion la Cincinnati. Partida din turul doi, disputată cu australianca Ajla Tomljanovic a fost oprit din cauza ploii, în setul trei la scorul de 4-3, 30-15 pentru româncă.

Simona Halep a pierdut primuls et cu 4-6, l-a câştigat pe al doilea cu 6-63, iar în setul decisiv a revenit de la 3-0 la 4-3, scor la care conducea cu 30-15 pe serviciul australiencei. Românca era pe val şi foarte aproape de a câştiga partida, moment în care arbitrul de scaun a oprit meciul întrucât a început să plouă.

Şi la Montreal, primul meci al lui Halep cel cu Anastasia Pavlyuchenkova, a fost întrerupt de ploaie în primul set la scorul de 4-3 pentru rusoaică.

Ajla Tomljanovic a învins la Cincinnati două românce, Sorana Cîrstea în calificări şi Irina Begu în primul tur.

În 2017, Halep a jucat finala la Cincinnati, fiind învinsă de Gabrine Muguruza, în două seturi, scor 6-1, 6-0.

Lesia Tsurenko a eliminat-o miercuri, în turul doi la Cincinnati pe iberica Garbine Muguruza, scor 2-6, 6-4, 6-4.