Florin Mergea a pierdut duminică, a doua finală ATP 250 de dublu masculin din 2015. Românul și britanicul au fost învinși la Montpellier de Marcus Daniell și Artem Sitak.

Florin Mergea – Dominic Ingolt, principalii favoriți ai turneului de la Montpellier, au fost învinși în finală, de perechea formată din Marcus Daniell și Artem Sitak.

Florin Mergea și Dominic Inglot au câștigat primul set cu 6-3. După care în setul doi au ratat două mingi de break la scorul de 3-3. Ca mai apoi Inglot să-și piardă serviciul la scorul de 5-4 și astfel s-a ajuns la super tie break.

După ce au fost conduși cu 4-0 și 5-1, Mergea și Inglot au reușit egalarea la 5-5 și chiar au condus cu 6-5. Însă după ce au ratat două mingi de meci în super tie break la scorul de 10-9 și 12-11, au pierdut finala cu 14-16.

Și după o oră și 26 de minute de joc, Mergea și Inglot au cedat finala, adoua în 2015.

Calificarea în finala de dublu de la Open Sud de France, le asigură lui Mergea și Inglot un cec în valoare de 12.760 de euro și câte 150 de puncte ATP.

În timp ce învingătorii vor primi 24.280 de euro și câte 250 de puncte ATP.

Este cea de-a doua finală ATP 250, jucată de român și britanic în 2015, după cea de la Auckland din 17 ianuarie, pierdută în fața perechii Raven Klaasen/Leander Paes.

Finala de la Montpellier vine la două săptămâni de la sfertul de finală jucat de Mergea și Inglot la Australian Open 2015, unde au fost învinși de Horia Tecău și Jean Julien Rojer.