Festivitate grandioasă la Olimpiada de vară de la Rio

Festivitate grandioasă la Olimpiada de vară de la Rio
loading...

Festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro a început, sâmbătă dimineața, la ora 2,00 ora României, pe Stadionul Olimpic Maracana, în acordurile melodiei ”Aquele Abraco”, în interpretarea lui Luiz Melodia.

A început Olimpiada de vară din Brazilia la care vor participa peste 10,500 de sportivi din 206 țări. România participă la Rio cu 97 de sportivi iar Cătălina Ponor este port drapelul delegației.

Jocurile de la Rio, prima ediție din America de Sud a marii competiții polisportive, au fost atribuite metropolei braziliene în 2009 și se vor desfășura până în data de 21 august.

Aproape 40 de șefi de state asistă la ceremonia de deschidere, mult mai puțini față de edițiile precedente ale Jocurilor, Beijing 2008 și Londra 2012. Brazilia va fi reprezentată de președintele interimat Michel Temer, în timp ce președinta suspendată a țării, Dilma Rousseff, va lipsi, la fel ca și Luiz Inacio Lula da Silva, președintele anterior al Braziliei, artizanul acordării organizării Jocurilor.

La ceremonia de deschidere participă 5.500 voluntari, cu 5.000 de costume, vor defila 207 delegații și 11.456 sportivi. România va participa la JO 2016 cu o echipă formată din 96 de sportivi, portdrapel la ceremonie fiind gimnasta Cătălina Ponor, triplă campioană olimpică în 2004, la Atena.

Potrivit estimărilor federațiilor naționale, România are ca obiectiv cucerirea a 6-8 medalii la Rio, față de 9 câte a câștigat la Londra, în urmă cu patru ani (2-5-2), când a aliniat 103 sportivi la 14 sporturi.

Componența delegației României la JO 2016:

ATLETISM (22 sportivi): Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu, Nicolae Soare (toți la maraton), Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Ștef, Ana Veronica Rodean (toate la 20 km marș), Marius Cocioran, Narcis Ștefan Mihăilă (ambii la 50 km marș), Alina Rotaru (săritura în lungime), Elena Andreea Panțuroiu, Cristina Bujin și Marian Oprea (toți la triplusalt), Claudia Mihaela Bobocea, Florina Pierdevară (ambele la 800 m), Bianca Răzor (400 m), Andrei Gag (aruncarea greutății), Ancuța Bobocel (3.000 m obstacole); Sanda Belgyan, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos și Adelina Pastor (ștafeta feminină 4×400 m).

BOX (1): Mihai Nistor (cat. + 91 kg);

CANOTAJ (18+1): Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru (patru rame fără cârmaci , 4-), George Alexandru Palamariu, Cristi Pîrghie (doi rame fără cârmaci, 2-), Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereș, Adelina Boguș, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea și Iuliana Popa, la opt rame cu cârmaci, 8+ (rezervă Denisa Tîlvescu), Elena Lavinia Târlea, Laura Oprea (doi rame fără cârmaci, 2-), Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă (dublu vâsle, categorie ușoară, L2x);

CICLISM (1): Serghei Țvetcov;

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3+1): Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean și Cătălina Ponor (toți la individual compus), Larisa Iordache (rezervă);

GIMNASTICĂ RITMICĂ (1): Ana Luiza Filiorianu (individual compus);

HALTERE (4): Andreea Aanei (cat. +75 kg), Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg), Dumitru Captari (cat. 77 kg) și Gabriel Sîncrăian (cat. 85 kg);

HANDBAL FEMININ (14+2): portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu și Denisa Dedu (rezervă I), extremele stânga Valentina Ardean-Elisei, Camelia Hotea, extrema dreaptă Laura Chiper, interii stânga Cristina Neagu, Gabriela Perianu și Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu și Melinda Geiger, centrii Aurelia Brădeanu, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu (rezervă II) și pivoții Oana Manea și Florina Chintoan;

ÎNOT (6): Robert Glință (100 metri spate), Norbert Trandafir (50 m liber, ștafetă 4×100 m liber), Marius Radu (100 m liber, ștafetă 4×100 m liber), Alin Coste (ștafetă 4×100 m liber), Daniel Macovei (ștafetă 4×100 m liber), Ana Iulia Dascăl (100 m liber);

JUDO (4+2): Monica Ungureanu (cat. 48 kg), Andreea Chițu (cat. 52 kg), Corina Căprioriu (cat. 57 kg) și Daniel Natea (cat. +100 kg); Mircea Alexandru Croitoru (cat. +100 kg) și Loredana Ohâi (cat. 57 kg) — parteneri de antrenament;

LUPTE (5): Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg), Ion Iulian Panait (cat. 66 kg) — greco-romane, Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg) — feminin, Ivan Guidea (cat. 57 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg) — lupte libere;

SCRIMĂ (5+1): Mălina Călugăreanu (floretă individual), Tiberiu Dolniceanu (sabie individual), Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu (toate trei spadă individual și echipe); Loredana Dinu (rezervă — spadă echipe);

TENIS DE MASĂ (5): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro (simplu și echipe), Bernadette Cynthia Szocs (echipe), Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu (simplu);

TENIS (6): Irina Begu, Monica Niculescu (simplu și dublu), Horia Tecău și Florin Mergea (dublu), Andreea Mitu și Raluca Olaru (dublu);

TIR SPORTIV (1): Alin George Moldoveanu (10 m pușcă aer comprimat).

olimpiada rio deschidere

Categories: SPORT

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*