FC Botoșani, egal cu FC Țhinvali în primul tur preliminar al Europa League

FC Botoșani a încheiat la egalitate, primul să meci din Europa League. Botoșănenii au remizat pe teren propriu, cu formația georgiană FC Țhinvali, scor 1-1.

FC Botoșani a dominat categoric partida, a condus pret de o repriză cu 1-0, prin golul marcat în minutul 21 de Petre Ivanocivi, însă a ratat numeroase ocazii de gol și nu a reușit să obțină victoria.

Georgienii au reușit egalarea în minutul 46 prin golul marcat de Nika Kacearava.

Echipa lui Leo Grozavu își face astfel debutul în Europa League cu o remiză care-i reduce șansele de calificare în turul doi unde ar putea da peste vicecampioana Poloniei, Legia Varșovia.

Partida retur a primului tur preliminar al Europa League se va disputa pe 9 iulie la Tbilisi.

Partida a fost arbitrată la centru de Lorenc Jemini; arbitri asistenți: Ermal Barushi, Gernat Qirici; arbitru de rezervă: Klajdi Kola.

Au evoluat echipele:
FC Botoșani: 1. Plamen Iliev — 88. Radoslav Dimitrov, 3. Andrei Cordoș, 5. Florin Plămadă, 23. Rashid Browne — 10. Gabriel Vașvari, 30. Raul Costin — 9. Petre Ivanovici (29. Paul Batin, 86), 8. Marius Croitoru (căpitan; 7. Ciprian Brata, 74), 11. Quenten Martinus — 80. Attila Hadnagy (21. Dan Roman, 46). Antrenor: Leo Grozavu.
Rezerve neutilizate: 12. Răzvan Pleșca — 17. Stelian Cucu, 19. Andrei Patache, 20. Florin Acsinte.

FC Țhinvali: 1. Ghiorghi Nadiradze (căpitan) — 5. Ghiorghi Țerțvadze, 24. Levan Kakubava, 88. Varlam Kilasonia, 2. Vasiko Baciașvili — 70. Bakari Kardava, 10. Merab Ghigauri (4. Ucea Burdzenadze, 77), 7. Irakli Lekvtadze (77. Akaki Șulaia, 63) — 21. George Ivanișvili (30. Ghiorghi Kacikacișvili, 89), 15. Nika Kacearava, 28. Rati Țațkrialașvili. Antrenor: Kaha Kacearava.
Rezerve neutilizate: 32. Omar Mighineișvili — 8. David Maisașvili, 17. David Bolkvadze, 22. Zviad Lobjanidze.