FC Barcelona a câștigat Champions League, după ce a învins în finală pe Juventus

FC Barcelona a învins sâmbătă seară pe Juventus Torino, în finala Ligii Campionilor, cu scorul de 3-1, și a bifat cel de-al cincilea trofeu al celei mai puternice competiții fotbalistice intercluburi din lume.

Catalanii au deschis scorul încă din minutul patru prin Ivan Rakitic, cu un șut de la circa 10 metri, după pasa lui Iniesta.

Replica italienilor a venit în minutul 55 prin golul marcat de Alvaro Morata.

Însă a fost unicul gol al celor de la Juventus, care au mai încasat încă două goluri până la finalul partidei.

Luis Suarez  a făcut 2-1 în minutul 68 și Neymar a stabilit scorul final în minutul 90+7, 3-1.

Astfel că FC Barcelona și-a adjudecat cel de-al cincilea trofeu al Ligii Campionilor, și realizează tripla în 2015, campionat și cupă în Spania, la fel ca și în 2009.

În timp ce Juventus Torino devine prima echipă din lume care pierde șase finale de Champions League.

Juventus se mulțumește cu cele două trofee de Liga Campionilor cucerite în istorie.