CSM București, victorie mare în Liga Campionilor la handbal feminin

CSM București a învins sâmbătă, formația RK Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 24-21, în deplasare, într-un meci din Grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor.

Deținătoarea trofeului european, CSM București a dominat clar meciul și după un debut în forță când a condus cu 5-0 în primele zece minute de joc, a intrat la pauză cu scorul de 14-9.

Chiar dacă în repriza secundă, handalistele CSM au mai redus turația, au reușit să se impună în final cu 24-21.

Pentru CSMB au marcat Isabelle Gullden — 7 goluri, Oana Manea — 6 goluri, Maja Mehmedovic — 5, Carmen Martin — 3, Camille Ayglon — 2, Iulia Curea — 1.

Golurile echipei slovene au fost reușite de Aneta Benko — 5, Tamara Georgijev — 5, Vesna Milanovic-Litre — 3, Alja Koren — 2, Mirjeta Bajramoska — 2, Polona Baric — 1, Laura Kamdop — 1, Nina Jericek — 1, Nina Zulic — 1.

Au arbitrat sârbii Aleksandar Pandzic și Ivan Mosorinski, iar delegat EHF a fost macedoneanul Marjan Nacevski.

CSM București va juca următorul meci pe 12 februarie, în Capitală, cu Team Esbjerg.