Croaţia, calificare istorică în finala Campionatului Mondial de Fotbal

Croaţia s-a calificat miercuri seară, pentru prima dată în istorie, în finala Campionatului Mondial de Fotbal, turneu găzduit de Rusia, după ce a învins în prelungiri Anglia, scor 2-1.

Croaţia va juca în premieră finala Mondialului de Fotbal. Mandzukici a dat lovitura în prelungiri și o trimite pe Croația în prima finală din istorie!

Partida a început sub dominația englezilor, care au deschis scorul după doar 5 minute. Kirian Trippier a executat magistral o lovitură liberă de la 20 de metri, iar Subasici nu a găsit răspuns.

Perisici a reușit să egaleze în minutul 68, când l-a învins pe Pickford cu o execuție din câțiva metri.

Scorul a rămas nemodificat până la final, iar partida a ajuns în prelungiri. Croații au fost cei care au dat lovitura și au punctat în minutul 109, în a doua repriză a prelungilor.

Atacantul lui Juventus l-a învins pe Pickford cu o execuție din interiorul careului și a trimis-o pe Croația în prima finală mondială unde va juca pentru trofeu cu Franţa.

Finala mică se va disputa sâmbătă între Anglia şi Belgia, în direct la TVR 1.