CFR Cluj este noua campioană a României la fotbal

Echipa CFR Cluj a cucerit duminică seară, pentru a patra oară în istorie titlul de campioană a României. Clujenii s-au impus la limită, scor 1-0, în ultmul meci din play-off-ul Ligii I, în faţa campioanei din 2017, FC Viitorul.

Damjan Djokovic, introdus în meci de Dan Petrescu în minutul 36 în locul lui Bordeianu, a marcat golul victoriei, în minutul 43 printr-o lovitură de cap. Croatul a trimis aproape de vinclu după o lovitură liberă executată din lateral.

CFR a câştigat al patrulea titlu din istorie după titlurile cucerite în 2008, 2010 şi 2012.

FCSB a câştigat partida cu Astra Girugiu cu 1-0, prin golul marcat de Gnohere în minutul 40 pe Naţional Arena din Bucureşti însă termină campionatul intern pe locul doi pentru al treilea an la rând.

CSU Craiova termină campionatul pe locul trei, iar campioana din 2017, FC Viitorul, abia pe locul cinci.