Caroline Wozniacki a făcut un scandal de toată pomina în meciul cu Monica Niculescu din optimile de finală ale turneului de tenis de la Doha. Daneza a jignit-o pe româncă, acuzând-o că doar aşa poate câştiga.

Daneza a cedat nervot în primul set după ce românca a reuşit egalarea scorului la 4-4, revenind de la 1-4.

Caroline Wozniacki s-a plâns arbitrului de scaun de sunetele scoase de româncă în timpul punctelor şi a încercat să o imite pe jucătoarea noastră, pentru a-şi susţine cazul. Nu a reuşit decât să devină uşor ridicolă şi să scoată o serie de sunete caraghioase.

“Este singurul mod în care poate câştiga”, i-a spus Caroline Wozniacki arbitrului. Acesta i-a spus danezei că Niculescu nu a încălcat regulametul în vreun fel.

La scorul de 3-4 şi 15-30, Niculescu a surprins-o pe Wozniacki printr-o scurtă, apoi a încheiat punctul cu un lob care a făcut ca efortul danezei de a trimite mingea înapoi să fie inutil.

Caroline Wozniacki a câştigat primul set, cu 7-5, deşi Niculescu servise la 5-4 pentru set. În setul doi, daneza s-a impus cu 6-1 şi s-a calificat în sferturi de finală.