Astra Giurgiu, calificare uriașă în play-off-ul Europa League

Astra Giurgiu a învins joi seară, pe teren propriu, în returul trei preliminar Europa League, echipa engleză, West Ham United, cu scorul 2-1, și s-a calificat în play-off-ul competiției europene.

Astra Giurgiu a reușit joi seară o calificare fabuloasă în play-off-ul Europa League, după ce a reușit să învingă pe teren propriu, echipa engleză West Ham United.

Englezii au reușit deschiderea scorului încă din minutul doi prin Lanzini, însă giurgiuvenii lui Șumudică au avut un Constantin Budescu într-o zi mare care a marcat două goluri în patru minute și a calificat Astra în play-off.

Giurgiuvenii au început catastrofal partida, luând gol în minutul doi, dar și-au revenit rapid și au egalat în minutul 31 prin golul marcat de Constantin Budescu în minutul 31, cu o superexecuție de la 20 de metri.

Patru minute mai târziu, Budescu a stabilit scorul final, după o acțiune superbă a lui De Amorim.

Drept urmare, Astra Giurgiu merge pentru al doilea an consecutiv în play-off-ul Europa League.