Astra Giurciu, scor 2-2 cu West Ham United în turul trei preliminar la Ligii Europa

Astra Giurgiu a reușit un egal surprinzător în prima manșă a turului trei preliminar al Europa League, în partida cu West Ham United.

Șansa a fost de partea giurguvenilor, care au reușit să obțină un egal nesperat, după ce au revenit de la 0-2.

West Ham United a deschis scorul în minutul 23 prin E. Valencia, iar din minutul 51 a condus cu 2-0, grație golului marcat de Zarate.

Însă soarta partidei s-a schimbat radical după ce în minutul 59 englezii au rămas fără un jucător, întrucât Collins a primit cartonaș roșu și a fost eliminat.

Cu un om în plus pe teren, Astra a reușit să marcheze primul gol în minutul prin Boldrin. Iar norocul le-a surâs din nou giurgiuvenilor în minutul 82 când Ogbonna a marcat în proprie poartă.

Egalul le dă mari șanse girugiuvenilor ca pe 6 august, în returul turului trei preliminar al Europa League, să reușească calificarea în grupele competiției europene.