ASA Tg. Mureș, învinsă pe teren propriu, în Europa League de AS Saint-Etienne

ASA Tg. Mureș a pierdut cu 3-0, partida din turul trei preliminar al Europa League, disputată pe teren propriu în compania francezilor de la  AS Saint-Etienne.

Vicecampioana României a fost învinsă fără drept de apel de AS Saint-Etienne, cu scorul de 3-0, joi seara, pe Stadionul Trans-Sil din Tg. Mureș, în prima manșă a turului trei preliminar al Europa League la fotbal.

Astfel că ASA Tg. Mureș nu mai are practic decât șanse teoretice de calificare în Grupele Europa League.

ASA, depășită la toate capitolele, a încasat trei goluri de la francezi. Primul gol a venit în minutul 24, fiind marcat de Ismaël Diomandé.

După pauză, Romain Hamouma a marcat de două ori, primul gol în minutul 75 iar cel de-al doilea în minutul 83.

ASA a avut șansa golului de onoare în prelungiri, dar argentinianul Ramiro Costa a ratat singur cu portarul în minutele de prelungiri.

Returul turului trei preliminar al Europa League se dispută pe 6 august în Franța la Saint-Etienne.