Angelique Kerber, regină pentru prima dată în carieră la US Open

Angelique Kerber a învins-o sâmbătă seară, pe Karolina Pliskova în finala de simplu feminin a turneului de tenis US Open și a câștigat în premieră competiția de la New York.

Angelique Kerber este noul star mondial al tenisului feminin. Nemțoaica a câștigat pentru prima dată US Open și bifează al doilea trofeu la un turneu de Mare Slem după cel de la Australian Open 2016.

Kerber s-a impus în finală, în fața cehoaicei în două seturi, scor 6-3, 4-6, 6-4. Drept urmare, de luni, Kerber devine nr. 1 în clasamentul WTA, punând capăt astfel celor 186 de săptămâni de dominație a americancei Serena Williams.

Dacă în urmă cu cinci anie ra abia pe locul 92 în lume, acum este noua revelație a tenisului feminin mondial.

Kerber este prima jucătoare din Germania care se impune la New York după Steffi Graf, în 1996. În urma acestei victorii, Angelique Kerber a intrat în posesia unui cec de 3,5 milioane de dolari și a 2.000 puncte WTA, scrie Agerpres.