Ana Bogdan, victorie uriaşă la New Haven. A învins o jucătoare de pe locul 18 mondial

Ana Bogdan a reuşit luni seară, o victorie senzaţională în primul tur la turneul de tenis WTA Premier de la New Haven. Românca a eliminat-o în mod surprinzător pe rusoaica Elena Vesnina, a cincea favorită a turneului de tenis.

Ana Bogdan, aflată pe locul 124 mondial şi venită din calificări, a învins-o pe rusoaica aflată pe poziţia 18 mondial, în două seturi, scor 7-5, 7-5, după o oră, 59 de minute şi 38 de secunde de joc.

Ana Bogdan va primi 55 de puncte WTA şi un cec în valoare de 10.690 de dolari pentru accederea în optimi de finală unde va juca cu Kirsten Flipkens.

Ana Bogdan a urcat pe locul 108 mondial şi este la doar 59 de puncte de accederea în premieră în top 100 mondial. Dacă se va califica în semifinale, românca va intra în primele 100 jucătoare la nivel mondial.

România are rezultate bune la turneul de la New Haven. În 2013, Simona Halep a câştigat turneul de simplu, iar anul trecut, Monica Niculescu alături de Sania Mirza, au cucerit proba de dublu.