Alexandra Dulgheru, victorie dramatică la Roland Garros după un meci maraton întins pe două zile

Alexandra Dulgheru s-a calificat luni, în turul doi la Roland Garros, la capătul unui meci dramatic ce a început duminică şi s-a încheiat azi. Românca s-a impus în trei seturi faţa americancei Christina McHale.

Alexandra Dulgheru, venită din calificări, a jucat primele două seturi ale partidei cu americanca, duminică, însă meciul s-a suspendat din cauza întunericului.

În setul trei, la scorul de 5-3, Alexandra Dulgheru a ratat trei mingi de meci şi a fost nevoită să-i anuleze americancei două mingi de re-break. Abia cu ce-a de-a patra minge, românca a reuşit să închidă partida, după ce americanca a returnat în fileu la capătul unui schimb lung de lovituri.

Alexandra Dulgheru a reuşit astfel să câştige partida în trei seturi, scor 5-7, 7-5, 6-3, după trei ore li 10 minute de joc întinse pe parcursul a două zile.

În turul doi, Alexandra Dulgheru va juca cu Anett Kontaveit.

Alexandra Dulgheru este cea de-a doua româncă ce accede azi în turul doi la Roland Garros, după ce Mihaela Buzărnescu a izbutit o calificare istorică.

În primul tur la Roland Garros se mai află Simona Halpe, Sorana Cîrsrea, Irina Begu şi Ana Bogdan.