Alexandra Dulgheru, calificare dificilă în sferturi de finală la BRD Bucharest Open 2017

Alexandra Dulgheru s-a calificat joi seară, în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open 2017, după ce în optimi a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova.

Alexandra Dulgheru, venită din calificară, a reuşit joi seară, să o învingă în trei seturi pe Ekaterina Alexandrova.

Dulgheru şi-a adjudecat primul set cu 6-4, iar în setul doi a condus cu 4-1, scor la care şi-a pierdut serviciul şi nimic nu s-a mai legat în jocul româncei. Rusoaica a câştigat cinci game-uri consecutive şi şi-a adjudecat setul doi cu 6-4.

În setul trei, Dulgheru a condus tot cu 4-1, scor la care şi-a peirdut serviciul şi scenariul din setul doi dădea semne că se repetă. Cu mare dificultate, la 4-2, Dulgheru a făcut re-break, apoi a servit şi a închis meciul cu 6-2.

În sferturi de finală, Alexandra Dulgheru va juca cu Julia Goerges.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Dulgheru va primi 5.900 de dolari și 60 de puncte WTA.