Alexandra Dulgheru, abandon în partida cu Caroline Wozniacki de la Doha

Din cauza oboselii acumulate în partida cu Alize Cornet de marți seară, Alexandra Dulgheru a fost nevoită să abandoneze miercuri, în optimi la Doha, în partida cu Caroline Wozniacki.

Alexandra Dulgheru, locul 94 mondial și venită din calificări unde a jucat trei partide, a abandonat partida în setul doi, la scorul de 0-3.

În primul set al partidei cu daneza, Dulgheru a cedat cu scorul de 1-6. Singurul game câștigat în partida cu Caroline Wozniacki a fost în primul set la scorul de 0-2, prin re-break.

Oboseala acumulată în partida maraton de marți seară cu Alize Cornet, care a durat două ore și 31 de minute de joc, și-au spus cuvântul asupra jocului de azi al lui Dulgheru.

Românca nu a mai fost în stare să joace și s-a retras din partidă.

Astfel că daneza, Caroline Wozniacki, a treia favorită la Doha, a acces lejer în sferturi de finală.

Calificarea în turul doi la Doha îi asigură Alexandrei Dulgheru un cec în valoare de 10.240 de dolari și 55 puncte WTA, puncte care o vor ajuta să urce zece locuri în clasament, începând de luni, 2 martie 2015.